X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آشنایی با شرکت ها و کمپانی های بزرگ جهان و نامگذاری آنها - سایت بدو بیــــــــــا
پیوندها
جدیدترین یادداشت‌ها
روزانه‌ها
آمار
 

نتخاب نام شرکت و موسسه برای خود دلایلی دارد و گاهی هم دلایل بازاریابی و یا تبلیغاتی در پشت سر آن نهفته و گاهی هم نام موسس آن بر روی شرکت گذاشته می شود.
در دنیای امروز نام شرکت های بزرگی شنیده می شود که در زمینه های مختلف توانسته اند در جهان به یکه تازی و خود را به عنوان یکی از پیشگامان حرفه و رشد خود معرفی کنند. اما آیا شما با ریشه اصلی نام انتخابی این شرکت ها آشنایی دارید؟  
در این مقاله، با هم نگاهی به چگونگی انتخاب نام تجاری برای برخی از شرکت های بزرگ جهان می اندازیم:

آدیداس

نام «آدیداس» در اکثر نقاط جهان شنیده می شود و این کمپانی آلمانی به لحاظ محصولات خوب، بازاریابی ایده آل و تبلیغات عالی توانسته است در هر گوشه جهان تولیدات ورزشی خودرا به فروش برساند. آدیداس اشتابیل (Adidas Stabil) یک کمپانی تولیدات ورزشی در آلمان است که نام بنیانگذارش یعنی آدولف ( آدی ) داسلر را بر روی خود انتخاب کرده است.

آدیداس متشکل از قسمت های اول نام کوچک و فامیل این فرد بود که در دهه 1920 کار تولیدات لوازم ورزشی را با تهیه و تولید کفش در منطقه ای به نام « هرزوگن روش » در حومه نورنبرگ آغاز کرد . عده ای اعتقاد دارند که آدیداس متشکل از حروف اول جمله همه روز من رویای ورزش دارم (All Day Idream About sports) است. برادر آدولف یعنی رودلف داسلر نیز کمپانی پوما را بنیان گذاشت .


آلتاویستا
آلتاویستا (Alta Vista) یکی از نام هایی است که در اینترنت و صنایع کامپیوتری شنیده شده و برای خود اکنون جایگاهی دارد. آلتاویستا همچون یاهو (Yahoo) پایگاهی اینترنتی است . این نام متعلق به یک شرکت ماشین جستجو گر اینترنتی و محصولات آن است.

« آلتاویستا » در زبان اسپانیایی به معنای « نگاهی از بالا »، « نگاه دور دست » و یا « دید وسیع » میباشد که در سال 1995 توسط دانشمندانی در مرکز تحقیقات شرکت وسایل تحقیقاتی در « پالوآلتو کالیفرنیا » بنیان گذاشته شد. در زمان ساخت این ماشین جستجو گرد ، همه از آن به عنوان بزرگترین وسیله جستجو گر اینترنتی نام بردند.

سیستم های آدوب
آنهایی که با صفحه بندی و یا کامپیوتر در زمینه طراحی کار می کنند نام آدوب (Adobe) را به خوبی شنیده اند. « آدوب » یک شرکت نرم افزاری کامپیوتر است که در دسامبر 1982 توسط جان وارنوک و چارلز گشک بنیان گذاشته شد. این دو نفر پس از ترک کمپانی زیراکس تصمیم به تاسیس این شرکت گرفتند.

نام آدوب از ادوب کریک گرفته شده است. ادوب کریک یک رودخانه کوچک است که در نزدیکی اولین دفتر شرکت در مونت ویو کالیفرنیا جاری بود اکنون دفتر این شرکت در سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد. این کمپانی در زمینه های مختلف نرم افزاری پیشگام بوده و محصولات آن در سرتاسر جهان شناخته شده است.

کامپیوتر « اپل »
« اپل » (Apple) نامی آشنا در صنعت کامپیوتر می باشد که این کمپانی نیز فراز و نشیب بسیار داشته است . کمپانی اپل درسیلیکن ولی در کالیفرنیا است و هسته اصلی کارهای این شرکت مربوط به تکنولوژی کامپیوتر می باشد.

اپل نقش مهمی در توسعه صنعت کامپیوترهای شخصی در دهه 1970 داشت . اپل به خاطر نوع آوری در زمینه نرم افزای و سخت افزاری شهرت دارد . بنیانگذاران این کمپانی فردی به نام استیو جابز بود که خود زمانی در کمپانی هیولت پکارد مشغول به کار بود. جابز به خاطر علاقه بیش از حد به میوه سیب ، کمپانی خود را اپل به معنای سیب نامگذاری کرد .

آتاری

«آتاری » (Atari) نام معروفی در صنعت بازی های ویدیویی است که اکثر مردم به اشتباه کلیه بازی های ویدیویی را با این نام صدا می زنند. کمپانی « آتاری » اکنون نام یک کمپانی نرم افزاری بازی ویدیویی است که صاحبان آن فرانسوی هستند اما کمپانی اصلی و اولیه آتاری پیشگام بازی های ویدیویی و کامپیوترهای شخصی بود.

در اواسط دهه 1980 نام آتاری مترادف با پیشگام صنعت بازی های ویدیویی بود. در سال 1984در این کمپانی نیز شکاف به وجود آمده و منشعب شد. آتاری از یک بازی تخته ای و باستانی به نام گو (Go) می آِید . اما این کلمه در زبان ژاپنی به معنای حرکاتی است که باعث تهدید برای تصاحب جواهر آلات حریف می باشد . آتاری مثل کیش دادن در شطرنج می باشد و معمولاً در ژاپن برای بازی های هشدار دهنده استفاده می شود.

ال . جی

کمپانی ال . جی از جمله شرکت های بزرگ است که در ایران نیز فعالیت بسیاری دارد. و به واسطه بازاریابی و آگهی های تجاری توانسته بازار خوبی داشته باشد.

گروه صنعتی ال جی LG Group یک شرکت معظم در کره جنوبی است . واژه ال . جی اول حروف دو کلمهLucky Goldstar می باشد. به عبارتی کمپانی ال جی همان کمپانی لاکی گلداستار است که با تغییرنام وارد مبارزه شده است .

این کمپانی در سال 1947 بنیان گذاشته شد . این کمپانی در شرکت صنعتی مواد شیمیایی لاکی کار را شروع کرد و در ابتدا یک کارخانه تولید مواد شیمیایی بود. از سال 1958 کمپانی لاکی گلداستار وارد لوازم خانگی شد و اولین کمپانی لوازم الکتریکی کره جنوبی میب اشد.

تولیدات این کشور در کره جنوبی با نام لاکی و در خارج از کشور با نام گلداستار فروخته می شد و در سال 1995نام آن به ال جی تغییر پیدا کرد و اکنون ال جی نامی آشنا در زمینه تولید وسایل الکترونیکی، تلفن همراه و صنایع پتروشیمی است.نام نایک (Nike) از جمله نام های شناخته شده در جهان و به ویژه در میان ورزشکاران است. واژه نایک از افسانه اساطیری یونان گرفته شده و به معنای الهه پیروزی و پیروزی است. اکنون کمپانی نایک در امور وسایل و تولیدات ورزشی فعالیت می کند. این کمپانی آمریکایی است و در دهه 1960 در ساخت موشک زمین به هوا نیز از نام پروژه نایک استفاده شد.

کمپانی نوکیا (Nokia) را بایدبزرگترین نام در زمینه تولیدات تلفن همراه و تکنولوژی مخابراتی نامید زیرا محصولات این کمپانی سرتاسر جهان را فرا گرفته است. نوکیا در سال 1865 به عنوان یک کارخانه تولید خمیر کاغذ توسط فردریک آیدشتام بنیان گذاشته شد. این کمپانی گسترش یافت و در شهر نوکیا ی فنلاند به تولید محصولات لاستیکی نیز مشغول شد و از همان زمان نام نوکیا را برای تولیدات خودبرگزید.

پس از جنگ جهانی دوم ، کمپانی نوکیا قدم به صنعت مخابراتی گذاشت و در تولید سیم های تلفن و تلگراف وارد عمل شد. در دهه 1970 نوبت آن رسید تا نوکیا وارد صنعت مخابرات شود و
اولین محصول آنها یک سوییچ دیجیتالی برای ارتباطات تلفنی بود . ازدهه 1980 نوکیا قدم به تلفن های همراه و تهیه شبکه آن گذاشت . در دهه 1990 نوکیا دستخوش بحران مالی جدی شده بود و چیزی نمانده بود که ورشکست شود.

گروه صنعتی سامسونگ (Samsung Group) یکی از بزرگترین کمپانی های الکترونیکی جهان است که در ماه مارس 1938 در شهر داگو کره جنوبی متولد شد. در آمد این کمپانی در سال 2003 در حدود 102 میلیارد دلار بوده است.

سامسونگ یکی از یک صد نام تجاری بزرگ جهان می باشد. سامسونگ در زبان کره ای به معنای سه ستاره است . این کمپانی توسط لی بیونگ چول بنیان گذاشته شده است . در ابتدا سامسونگ یک شرکت صادراتی بود.

در کتابی که Jerry Yang و David Filo موسسان یاهو خوانده بودند (کتاب سفرهای گالیور نوشته Jonathan Swift) انسان های عریان اولیه و زشت را «یاهو» معرفی کرده بود و موسسان یاهو نیز چون خود را همانند یاهوهای یاد شده در آن کتاب می دانستند این اسم را انتخاب کردند

گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است، به معنی عدد 1 که 100صفر جلوی آن باشد. موسسان گوگل به خاطر نشان دادن گستردگی صفحاتی که گوگل آنها را جست و جو می کند این نام را انتخاب کردند.

این سایت یکی از سرویس دهندگان پست الکترونیکی به وسیله صفحات وب است. هنگامی که مدیر پروژه برنامه می خواست نامی برای این سایت انتخاب کند، علاقه مند بود نام انتخاب شده اولاً مانند سایر سرویس دهندگان پست الکترونیک به mail ختم شده و دوماً روی وبی بودن آن نیز تاکید شود. بنابراین نام Hotmail را انتخاب کرد. در کلمه Hotmail حروف Html به ترتیب پشت سرهم قرار گرفته اند.

شرکت HP توسط دو نفر به نام های بیل هیولت و دیو پاکارد تاسیس شد. این دو نفر برای اینکه شرکت هیولت پاکارد یا پاکارد هیولت نامیده شود، مجبور به استفاده از روش قدیمی شیر یا خط شدند و نتیجه هیولت پاکارد از آب در آمد.

برگرفته از اول دو کلمه Microcomputer Software که ابتدا Micro-Soft بود و خط فاصله آن بعداً حذف شد.
از لغت لاتین Sonus به معنی صدا گرفته شده و Sonny یک اصطلاح خیابانی امریکایی به معنی «جوان باهوش» است. شرکت سونی این کلمه را به Sony تغییر داد تا راحت تر و زیباتر تلفظ شود.نام AMD به عنوان یکی از تولیدکنندگان پردازنده برای کامپیوترهای شخصی، از عبارت Advanced Micro Devices به معنای «ریز تجهیزات پیشرفته» گرفته شده است.

شرکت موتورولا با هدف درست کردن بی سیم و رادیوی خودرو کار خود را آغاز کرد. از آنجایی که مشهورترین سازنده بی سیم و رادیو های اتومبیل در آن زمان شرکت Victrola بود، موسس این شرکت یعنی آقای پال کالوین نیز اسم شرکتش را موتورولا گذاشت تا علاوه بر داشتن مشابهت اسمی کلمه موتور نیز به نوعی در اسم شرکتش وجود داشته باشد.


:: برچسب‌ها: شرکت، مایکروسافت، گوگل، یاهو، کمپانی، ادیداس
:: چاپ این مطلب : کلیک کنید
(0 لایک)

نویسنده : milad
ت : چهارشنبه 8 مرداد 1393
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
 
دسته‌ها
نویسندگان
بایگانی
ابر برجسب
امکانات جانبی